logo
blog

CHAT GPT: NAJLEPSZY PRZYJACIEL CZY GŁÓWNY PRZECIWNIK MARKETERA?

TRENDY SZTUCZNEJ INTELIGENCJI W 2024 ROKU

Czy żarty, że sztuczna inteligencja odbierze pracę specjalistom ds. marketingu, są nadal aktualne? Może wraz z rozwojem technologii tak się stanie, ale można odetchnąć spokojnie – nie prędko i na pewno nie w 2024 roku.

Według Hootsuite https://www.hootsuite.com, czyli swoistej Wikipedii w świecie marketingu, częstotliwość korzystania z usług sztucznej inteligencji przez firmy w ciągu 2024 roku wzrośnie w 3-4 razy. W swoim raporcie trendów marketingowych na 2024 rok https://www.hootsuite.com/research/social-trends#7h9APoEOn0YfUYmG00oGsW Hootsuite zauważa, że liczba organizacji planujących wykorzystanie sztucznej inteligencji do obsługi klienta wzrośnie o 318%, a liczba organizacji planujących wykorzystać sztuczną inteligencję do edycji obrazów o 260%.

 

Czy to oznacza, że ​​specjaliści z zakresu marketingu powinni zacząć szukać nowej pracy?

Zdecydowanie nie. Sztuczną inteligencję należy traktować jako dobrego pomocnika lub asystenta. GPT-4 Świetnie poradzi sobie z tworzeniem obrazów, generowaniem tekstów, czy nawet analizą danych. Warto jednak pamiętać, że aby efektywnie wykorzystywać platformy sztucznej inteligencji, konieczne jest jasne i umiejętne formułowanie zadań technicznych oraz zapewnienie systemowi jakościowych informacji zwrotnych.

 

Warto przyznać, że rok 2023 był rokiem najbardziej udanym dla sztucznej inteligencji. Było o niej naprawdę głośno, nawet słownik Collins Dictionary https://blog.collinsdictionary.com/language-lovers/the-acceleration-of-ai-and-other-2023-trends/ uznał AI (Artificial intelligence) za słowo przewodnie roku 2023. Jednak technologie oparte na sztucznej inteligencji nie pojawiły się w zeszłym roku, są stosowane w różnych obszarach biznesu co najmniej od dekady. Boom w 2023 roku polegał na pojawieniu się narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji – Chat GPT i Bard, które potrafią to, do czego wcześniej był zdolny tylko ludzki mózg.

 

Chat GPT to chatbot, który może natychmiast odpowiadać na złożone pytania użytkowników, tak jakby odpowiadał na nie człowiek.

Zdolności te są wynikiem badań i szkoleń na wyjątkowej ilości danych tekstowych. Do „mózgu” chatbota ładowane są miliony książek, publikacji z sieci społecznościowych oraz stron internetowych.

 

Zapytaliśmy samego chatbota o jego możliwości i taką odpowiedź, dla nas wygenerował: «Jestem ChatGPT, zaawansowanym modelem językowym stworzonym przez OpenAI. Potrafię odpowiadać na pytania, generować teksty, pomagać w rozwiązywaniu problemów, a także dostarczać informacje na różnorodne tematy. Moje zdolności obejmują również tworzenie koncepcji, tłumaczenie języków, i wiele innych. Czy masz jakieś konkretne pytania dotyczące moich funkcji?»

 

 

 

Zastosowanie generatywnej AI ma istotny wpływ na zatrudnienie, efektywność i wyniki w obszarze marketingu.

 W związku z tym pojawjają się pytania: co czeka dziedzinę marketingu przez pryzmat rozwoju sztucznej inteligencji i jakie będą trendy w 2024 roku?

 

Oczekujemy, że w tym roku sztuczna inteligencja będzie nadal zmieniać i przekształcać różne obszary sfery marketingu, dostarczając nowych, nieznanych nam wcześniej możliwości oraz zwiększając skuteczność i jakość strategii.

Wśród głównych trendów można wymienić:

 

Ostatni rok naprawdę zmienił pracę digital specjalistów. Największym przemianom uległa działalność zawodowa copywriterów, specjalistów SMM oraz specjalistów ds. marketingu. Dla nich umiejętność pracy z narzędziami AI stała się bardzo istotna i spowodowała konieczność dalszego uczenia się i odkrywania możliwości różnych narzędzi sztucznej inteligencji. Jednak, aby zbudować udaną karierę i konkurencyjność na obecnym rynku, niezbędny jest rozwój myślenia analitycznego, strategicznego, a jednocześnie kreatywnego. Trendy sztucznej inteligencji na rok 2024 jeszcze bardziej zaostrzą te wymagania, dlatego w tym roku warto dodać do swojego CV sekcję dotyczącą poziomu umiejętności korzystania z AI.

Artykuł przygotowała:

Khrystyna Henyk
Specjalistka ds. marketingu z 5-letnim doświadczeniem na rynku europejskim. Jej obszar ekspertyzy obejmuje kształtowanie wizerunku firm w Internecie poprzez skuteczne strategie marketingowe. Znakomicie radzi sobie z copywritingiem w języku polskim, angielskim i ukraińskim, tworzeniem zadań technicznych dla fotografów, kamerzystów i copywriterów, przeprowadza audyty treści cyfrowych, analizy rynkowe oraz zajmuje się tworzeniem materiałów, edycją zdjęć i montażem filmów. Wierzy, że robi to, co powinna, bo hobby zamieniła w ulubioną pracę.

 

blog

Wdrażenie Marketingu, czy Marketingu Strategicznego?

Wdrażanie Marketingu, czy Marketingu Strategicznego. Kluczowe Wyzwania Dla Współczesnych B2B. W obliczu zmieniającego się świata biznesu, konkurencja staje się coraz bardziej zacięta. Firmy muszą stale doskonalić swoje strategie marketingowe i taktyki, aby utrzymać się na rynku. W tym kontekście pojawia się pytanie: czy firmy powinny skupić się na wdrażaniu tradycyjnych działań marketingowych, czy też zainwestować […]
blog

7 kroków do stworzenia skutecznej strategii komunikcji dla marki?

Jak napisać strategię komunikacji dla marki w 7 krokach. W dzisiejszym konkurencyjnym świecie biznesu, MŚP (Małe i Średnie Przedsiębiorstwa) muszą wypracować skuteczną strategię komunikacji marki. Aby wyróżnić się na rynku i przyciągnąć uwagę klientów. W tym artykule omówimy kluczowe kroki, jakie należy podjąć przy tworzeniu strategii komunikacji marki dla MŚP, z naciskiem na strategię marketingową […]
blog

Jak stworzyć skuteczną strategię komunikacji marki?

Kluczowa Rola Modelu PESTEL w Strategii Komunikacji w Grupie Strategicznej Firmowe Rewolucje Wprowadzenie: Na konkurencyjnym rynku, zdolność marki do skutecznego przewidywania i reagowania na zmienne czynniki zewnętrzne staje się kluczowym elementem sukcesu każdej firmy. W tym kontekście model PESTEL (polityczne, ekonomiczne, społeczne, technologiczne, ekologiczne i legalne) odgrywa niezaprzeczalną rolę w kształtowaniu strategii komunikacji marki i […]
logo

NAWIGACJA

icon
Warszawa, 00-640, ul. Mokotowska 1